Podłogi dębowe – zniosą wszystko

Nie ma chyba trwalszego gatunku drewna niż dąb. Jego niepodważalne zalety docenia się już od tysięcy lat, a powszechne zastosowanie znalazł również w budownictwie. Wykorzystuje się go nie tylko do stawiania konstrukcji budynków, ale również w procesie wykończenia wnętrz, a nic tak nie zdobi pomieszczenia jak eleganckie podłogi dębowe. To ponadczasowa klasyka, która doskonale sprawdzi się zarówno w otoczeniu tradycyjnych mebli, jak i nowoczesnym, minimalistycznie urządzonych pomieszczeniach.

Podłoga o wyjątkowej trwałości

Nie ma chyba trwalszego gatunku drewna niż dąb. Jego niepodważalne zalety docenia się już od tysięcy lat, a powszechne zastosowanie znalazł również w budownictwie

Autor zdjęcia: Nick-K (Nikos Koutoulas)

Wytrzymałość desek dębowych obrosła już pewnego rodzaju legendą. Mimo że często przeceniamy te zalety, to jednak ich odporności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne nie da się zbagatelizować. Zniosą niemal wszystko, na co będą narażone przez długie lata eksploatacji, niestraszne im obcasy szpilek pani domu, czy szalone zabawy i harce dzieci. Odpowiednio polakierowane i regularnie konserwowane podłogi dębowe odwdzięczą się brakiem jakichkolwiek rys i wgnieceń. Można je wielokrotnie cyklinować i lakierować, przywracając im z lekka utracony blask.

Estetyka, która zawsze wzbudza podziw

Dąb charakteryzuje się niezwykle interesującą barwą, oscylującą od jasnego do ciemnego beżu. Niepowtarzalny jest również układ jego słojów, niespotykany w innych gatunkach drewna. Podłogi dębowe powinno się układać starannie dobierając poszczególne deski, nie tylko pod względem słojów, ale i dopasowując je kolorystycznie. Powinno się również zwracać uwagę na ilość sęków w poszczególnych deskach, tak aby zbytnio nie odróżniały się od siebie. Dzięki temu uda się uzyskać spójną, jednolitą całość, która po odpowiednim lakierowaniu będzie przyciągać zazdrosne spojrzenia odwiedzających nas gości.