Dąb, jesion czy buk? Drewniana podłoga do niewielkiego wnętrza

Wiele osób nie wyobraża sobie urządzania wnętrza bez drewnianej podłogi. Nie bez powodu uważa się, że drewno wprowadza do każdego pomieszczenia ciepło, które obrazy kojarzy nam się z domem. Wybierając podłogę, zwłaszcza do niewielkich wnętrz, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na trwałość takiej podłogi oraz wygląd samych desek, ale również i na same wymiary deski.

Wiele osób nie wyobraża sobie urządzania wnętrza bez drewnianej podłogi

Autor zdjęcia: Living Rooms London

Trzeba pamiętać, że im mniejszą powierzchnią dysponujemy, tym krótsze deski powinniśmy układać na podłodze. Oczywiście podłoga dębowa, bukowa czy jesionowa będzie na pewno prezentowała się niezwykle efektownie, nie mniej jednak za długie deski położone w zbyt małym pomieszczeniu mogą sprawiać dosyć niepokojące wrażenie. Tutaj wszystko powinno rzeczywiście do siebie pasować.

O czym trzeba pamiętać, zanim zaczniemy układać podłogę?

Oczywiście drewno, z jakiego wykonana będzie posadzka musi być odpowiednio wysokiej jakości, musi być również właściwie wysuszone i wysezonowane. Trzeba również upewnić się co do tego, jaka wilgotność będzie panowała pomieszczeniu, w którym będziemy układać taką podłogę. Każde drewno z czasem będzie chłonąć wilgoć z powietrza, dlatego zawsze powinniśmy sprawdzić jakie warunki panują w pomieszczeniu, w którym będzie układana posadzka.

Warto jeszcze przed ułożeniem podłogi przywieźć wszystkie deski podłogowe do miejsca, w którym będą później układane i pozwolić im przez jakiś czas po prostu spokojnie poleżeć w danym pomieszczeniu, tak aby wchłonęły nieco wilgoci i dostosowały się do warunków panujących w konkretnym miejscu. Zanim zaczniemy kłaść deski podłogowe, powinniśmy również zastanowić się nad tym, jakim lakierem będziemy pokrywać powierzchnię posadzki (więcej). W mniejszych pomieszczeniach mogą lepiej sprawić się na lakiery błyszczące, które rozświetlą poniekąd całe wnętrze. Nie każdy jednak lubi błyszczące podłogi, niektóre osoby będą preferowały wykończenie matowe lub półmatowe. Oczywiście wszystko zależy tutaj od osobistych preferencji.