Czym różni się deska warstwowa od litego drewna?

Jednym z ciekawszych materiałów wykorzystywanych dzisiaj do układania podłogi jest tak zwana deska warstwowa. Co to jest i czym tego typu rozwiązanie różni się od podłogi z litego drewna? Deska warstwowa zbudowana jest po prostu z dwóch lub trzech warstw drewna o różnej jakości i wytrzymałości. Zastosowanie kilku warstw drewna pozwala na osiągnięcie podobnej wytrzymałości jak w przypadku deski drewnianej, jednak możemy stosować do jej wykonania drewno niższej jakości. Górna warstwa takiej podłogi zbudowana jest z deski dębowej, bukowej lub jesionowe, czyli z materiałów wykorzystywanych powszechnie do układana podłóg i uznawanych za najtrwalsze i jednocześnie najefektowniej się prezentujące. Pod spodem jest z kolei warstwa drewna świerkowego lub sosnowego, która jest dużo tańsza od górnej warstwy.

Jednym z ciekawszych materiałów wykorzystywanych dzisiaj do układania podłogi jest tak zwana deska warstwowa

Autor zdjęcia: decor8

Podłogi z deski warstwowej są równie efektowne i trwałe, jak z litego drewna (klika słów więcej tutaj: http://muratordom.pl/wnetrza/podlogi-i-schody/11-pytan-o-panele-drewniane-i-deski-warstwowe-musisz-wiedziec-przed-zakupem,125_8703.html).

Odpowiednie, warstwowe ułożenie różnych materiałów sprawia, że deska warstwowa jest jednocześnie tak samo efektowna jak chociażby deska dębowa czy bukowa, a jednak jej wykonanie jest dużo tańsze. Takie podłogi są po prostu dużo bardziej uzasadnione ekonomicznie.

Czym różnią się więc podłogi dwu lub trzywarstwowe od podłogi z litego drewna?

Podłoga z deski warstwowej wygląda i zachowuje się bardzo podobnie do podłogi z litego drewna. Oczywiście nie jest ona tak wytrzymała i tak trwała jak podłoga z desek drewnianych, niemniej jednak wytrzymałość, jaką można uzyskać łącząc w ten sposób różne rodzaje drewna jest w zupełności wystarczająca. Taka podłoga spokojnie wiele lat posłuży bez straty swoich właściwości. Jednocześnie podłogę, do której ułożenia została wykorzystana deska warstwowa można swobodnie cyklinować. Jeżeli tylko grubość górnej warstwy przekracza 5-6 mm, wtedy nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby taki zabieg móc z powodzeniem wykonać.